Sadusta ystäviin

Arvostettu brittilehti The Guardian kirjoitti: ”Lahti on täynnä viehättäviä kahviloita ja hiljaisia maanläheisiä ihmisiä. Maisemat ovat kuin suoraan sadusta.”

Juuri noin. Totahan olen toitottanut. Lahdesta ei mulkeroita löydy. Toki joitain poikkeuksia, kuten isukki, joka pienen poikansa seurassa kiekkopelissä huusi tuomarille niin rumasti, etten kehtaa kirjoittaa.

Fiksuja ovat pääosin myös Pelsun kannattajat. Yksi fiksuimmista on hillityn kauniisti asiantuntemuksella kannustava Tarleena Nissinen.

Tarleena Nissinen

Mitä tulee maisemiin, onhan Lahdessa kaunista. Paitsi järkyttäviä näkyjä Kisapuistossa, jossa olin ikämieskiekossa. Kakko, Latvala, Pöyhönen, Peltonen ja kumppanit näyttivät pelisilmää puhumattakaan Ville Skinnarista, joka omaa vieläkin hivelevän luistelutaidon.

Palloliitto palkitsi ansaitusti monitoimisen Kapa Kallion ja aikanaan jopa tiskijukkana loistaneen Urpo Karjalaisen. Upia ehdotan (kannatettuna) lahtelaisen kävelyjalkapallon päämieheksi, kun eivät muut tehtävään pysty. Kapa toki pystyisi, mutta on toistaiseksi liian nuori ja vauhdikas.

Sarjassani liigavalmentajat ovat vuorossa Jonne Virtanen ja Jarno Pikkarainen. Molemmat kovassa paikassa Mikkelissä ja Porissa.

Jonne takoo hyvää tulosta materiaaliin nähden. Selvästi miestä välillä sapettaa, mutta aika hyvin pysyy omiensa puolella. Usein kuultu lausunto ”harmittaa poikien puolesta”, alkaa jo kyllästyttää. Kai useiden niukkojen tappioiden jälkeen valmentajaakin potuttaa, jos ei ihan vta. ”Antaisin vasemman kivekseni, jotta voitettaisiin”, sanoi Jonne tappioiden jälkeen.

Pikkaraisen Ässät menee jatkoon pudotakseen äkkiä. Porilainen hulluus näkyy ajoittain. Ja tamperelainen älytaito, Jan-Mikael Järvinen. Pikkaraisen yksinkertaiset suunnitelmat sopivat Ässille.

Pellcansin jatkopaikka on siinä ja siinä. Onneksi Patrik Bartosak on Patrik Bartosak.

Hyvää ystävänpäivää. Se on lauantaina, mutta meille olkoon joka päivä.

Raine Järvinen

JÄTÄ KOMMENTTI

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Kolumnistin muut kolumnit

KOLUMNISTIT

Melastelua

Papin Palsta

Rainen Sananen

Ville Skinnari

ARTIKKELIT

Starkin pääkonttori purettiin – tilalle suunnitteilla asumista vanhuksille ja erityisryhmille
Renkomäen seurakuntakoti täyttää 30 vuotta – paikallinen olohuone yhdistää vanhaa ja uutta
Metsänhoitotyöt jatkuvat Kerinkallion, Liipolan ja Nikkilän alueilla
Ilvesten määrä kasvaa Lahden seudulla
Muistokirjoitus: Marja-Liisa Niuranen 1943 – 2026
Renkomäessä rakennetaan turvallisempia koulumatkoja lapsille
Kaustinen nostaa romanimusiikin esiin: Hilja Grönfors & Latšo Džinta valittiin Vuoden yhtyeeksi
”Meitä vaivaisia odotellessa bussit myöhästyvät” – lahtelainen Tero Jokinen kokee uuden maksun epäoikeudenmukaiseksi
Sysmässä kaikki tietävät, miltä hyvä sahti maistuu ja miksi 100 litraa ei riitä mihinkään
Ukrainalaiset tuovat joulun Lahteen – lasten juhlaa, perinteitä ja yhteisön voimaa sodan varjossa
Kun maailma tuntuu pimeältä, niin joulu kutsuu pysähtymään
Lotta Jensen: Joulu on meille vuoden kiireisintä aikaa, mutta myös kaikkein tärkeintä
Nuoret jäävät väliinputoajiksi, kun Lahti taistelee rakenteellisen työttömyyden varjoa vastaan Lahdessa
Salinkallion koulun tulevaisuus ratkeaa kaavoituksessa
Nuoriso-ohjaaja Jari Karjalainen: Pelaaminen ei itsessään ole ongelma, mutta balanssi voi joskus horjua
Lahtelainen kulttuurin moniottelija Markku Koski täytti 80 vuotta – ”Toimittajan uteliaisuus ei katoa koskaan”
Kaupunki istutti karppeja Launeen keskuspuiston Sorsalampeen – yhtään havaintoa ei ole tehty istutuksen jälkeen
Ikinuori Martta Korhonen täytti 100 vuotta – karjalanpiirakat ja positiivinen elämänasenne kantavat yhä
Lahtelainen Noora Sillgren maailmanmestariksi – Suomen U21-tytöt juhlivat ringeten maailmanmestaruutta Lahdessa
Launeen skeittipuisto syntyi yhteistyöllä – Lahden skeittiyhteisö sai vihdoin toivomansa paikan
ARKISTO