Kirsikankukkajuhlasta on tarkoitus tehdä perinne

kuva: Lämmin sää suosi kirsikankukkajuhlaa äitienpäivänä Launeella.


Launeen perhepuiston vieressä oleva Kirsikkapuisto keräsi runsain joukoin ihmisiä juhlistamaan kirsikankukkajuhlaa äitienpäivänä. Japanilaissisältöinen ohjelma oli monipuolinen ja Suomen kirsikankukkaprinsessa kunnioitti läsnäolollaan tilaisuutta. Se oli järjestetty vapaaehtoisvoimin. Puistossa on yhteensä 55 kirsikkapuuta ja osa niistä oli ehtinyt kukintovaiheeseen.

– Halusimme järjestää vuonna lahtelaisen hanamin. Tällä kertaa tapahtuma tehtiin ihan talkoovoimin, ilman rahallista tukea kaupungilta. Toivomme, että Kirsikankukkajuhlasta tulisi vuotuinen perinne, osallisuuskoordinaattoria Sanna Virta Lahden kaupungilta kertoo.

Virtaa kirsikkapuiston suosio ei ole yllättänyt, koska kauneus ja luonto puhuttelevat ihmisiä.
– Helsingin Roihuvuoren kirsikkapuisto on todella suosittu kukinnan aikaan niin kuin kaikki tietämäni kirsikkapuistot eri puolilla maailmaa. Kirsikankukkien kukinta-aika on melko lyhyt. Kukinta-aika kestää vain kaksi viikkoa, säästä riippuen. Paras kukkaloisto kestää vain muutama päivän.

Avoimet ja kaikille maksuttomat tilaisuudet houkuttelevat paikallisia ihmisiä osallistumaan tapahtumiin.
– Tällainen puistotapahtuma on siitä mukava, että siinä voi seurata ohjelmaa lähempää tai sitten olla kauempana puiden alla ja keskittyä enemmän, vaikka eväisiin ja omaan seurueeseen.

Kosteikkokasveja puiston vesialueelle

– En osaa sanoa, että saadaanko kirsikkapuistoon lisää puita tulevaisuudessa, mutta varmaan se on tulevina vuosina mahdollista. Puistoa varmasti kohennetaan tulevina vuosina eri tavoin, esimerkiksi pienen vesialueen ympärille on tarkoitus istuttaa kosteikkokasveja.

Yli 1000 lahtelaista äänesti osallistuvan budjetoinnin hankkeessa kirsikkapuistoa Launeelle vuonna 2020.
– Tämän vuoden osbu-ideoiden äänestys alkaa maanantaina 22.5. Äänestysaika päättyy 11.6. Äänestettävänä on taas runsaasti upeita lahtelaisten ehdottamia ideoita eri puolilta kaupunkia eli yhteensä noin 160 ideaa.

Äänestää voi verkossa osoitteessa lahti.fi/osbu sekä palvelutorilla tai kirjastoissa paperilomakkeella.
– Eniten ääniä saaneet ideat toteutetaan vuonna 2024. Ideoiden toteuttamiseen on varattu 200 000 euroa. Lahdessa kaikenikäiset asukkaat saavat äänestää osbussa. Se on helppo ja suora tapa vaikuttaa siihen, mihin kaupunki rahaa käyttää.

Petri Görman

JÄTÄ KOMMENTTI

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Ajankohtaista

KOLUMNISTIT

Melastelua

Papin Palsta

Rainen Sananen

Ville Skinnari

ARTIKKELIT

Lahdessa vuokrataan kymmeniä tontteja vuodessa – vuokratuloilla suuri merkitys kaupungille
Luontoa, historiaa ja lukemisen iloa – Anni Kytömäki kertoo kirjoistaan Lahden pääkirjastossa
Tapparakadun linja-autoliikenne hiljenee kesäkuussa – vuorot siirtyvät vilkkaammille reiteille
Samae Koskinen tuo kasvutarinansa Renkomäkeen – “Jos kirja auttaa yhtä ihmistä, se riittää”
Teknologia ei enää myy vaan käyttäjäkokemus
Starkin pääkonttori purettiin – tilalle suunnitteilla asumista vanhuksille ja erityisryhmille
Renkomäen seurakuntakoti täyttää 30 vuotta – paikallinen olohuone yhdistää vanhaa ja uutta
Metsänhoitotyöt jatkuvat Kerinkallion, Liipolan ja Nikkilän alueilla
Ilvesten määrä kasvaa Lahden seudulla
Muistokirjoitus: Marja-Liisa Niuranen 1943 – 2026
Renkomäessä rakennetaan turvallisempia koulumatkoja lapsille
Kaustinen nostaa romanimusiikin esiin: Hilja Grönfors & Latšo Džinta valittiin Vuoden yhtyeeksi
”Meitä vaivaisia odotellessa bussit myöhästyvät” – lahtelainen Tero Jokinen kokee uuden maksun epäoikeudenmukaiseksi
Sysmässä kaikki tietävät, miltä hyvä sahti maistuu ja miksi 100 litraa ei riitä mihinkään
Ukrainalaiset tuovat joulun Lahteen – lasten juhlaa, perinteitä ja yhteisön voimaa sodan varjossa
Kun maailma tuntuu pimeältä, niin joulu kutsuu pysähtymään
Lotta Jensen: Joulu on meille vuoden kiireisintä aikaa, mutta myös kaikkein tärkeintä
Nuoret jäävät väliinputoajiksi, kun Lahti taistelee rakenteellisen työttömyyden varjoa vastaan Lahdessa
Salinkallion koulun tulevaisuus ratkeaa kaavoituksessa
Nuoriso-ohjaaja Jari Karjalainen: Pelaaminen ei itsessään ole ongelma, mutta balanssi voi joskus horjua
ARKISTO