Kiinteistöpäällikkö Ossi Leppisaari: Salinkallion koulusta ei ole tehty purkupäätöstä

Kuva: Kasvatuksen vastuualuejohtaja Lassi Kilposen mukaan Salinkallion koulukiinteistön kunto ei anna mahdollisuuksia ottaa rakennusta enää koulukäyttöön.


Kiinteistöpäällikkö Ossi Leppisaari kertoo, että jo tehtyjen tutkimusten perusteella Salinkallion koulurakennusta ei ole mahdollista ottaa käyttöön. Kiinteistön terveellinen ja turvallinen käyttö ei ole mahdollista ilman kokonaisvaltaista peruskorjausta.

– Rakennus olisi mahdollista ottaa käyttöön peruskorjauksen jälkeen.

Peruskorjausta vaihtoehtona selvitettiin osana palveluverkon muutosta ja silloin todettiin, että uudisrakennus tulee palvelemaan käytettävyydeltään paremmin perusopetuksen tarpeita.

– Lisäksi uudisrakennus oli kustannuksiltaan peruskorjausta halvempi vaihtoehto.

Rakennuksesta ei ole tehty purkusuunnitelmaa, eikä rakennuksen jatkosta ole tehty päätöksiä.

– Rakennus ei ole myöskään julkisessa myynnissä.

Kiinteistön kunto ei mahdollista koulukäyttöä 

Lahden kaupungin kasvatuksen vastuualuejohtaja Lassi Kilposen mukaan Salinkallion koulun käyttäminen edellyttäisi sitä, että rakennus olisi käyttökuntoinen.

– Kun näin ei ole, niin silloin ei ole myöskään mitään suunnitelmia tai tavoitteita Salinkallion koulun osalta.

Salinkallion koulun yhdistyminen osaksi Lähteen monitoimitaloa päätettiin aikanaan osana kaupungin talousarviota sekä Sivistyslautakunnassa että kaupunginvaltuustossa.

– Se oli osa palveluverkon muutosta, kun huonokuntoisista kiinteistöistä haluttiin päästä peruskorjattuihin tai uusiin kiinteistöihin.

Eteläisen alueen perusopetuksen palveluverkossa ei ole Kilposen mielestä Salinkallion alueella tarvetta lisäkapasiteetille, koska Länsiharjun, Lähteen ja Liipolan perusopetusyksiköt ovat nyt kunnossa.

– Aikaisemmin toivoimme, että Salinkallio olisi voinut toimia väistötilana muiden rakennushankkeiden aikana, mutta nyt se ei valitettavasti ole mahdollista kiinteistön kunnon takia.

Kilposen mukaan kiinteistön kunto ei anna mahdollisuuksia ottaa rakennusta enää koulukäyttöön.

– Toisaalta eteläisen alueen oppilasmäärät ovat nyt sellaisia, että 7-9 -luokat ovat Lähteen monitoimitalossa ja Salpausselän koulussa. Nämä talot riittävät hyvin tämänhetkisille oppilasmäärille.

Petri Görman

JÄTÄ KOMMENTTI

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

1 kommentti “Kiinteistöpäällikkö Ossi Leppisaari: Salinkallion koulusta ei ole tehty purkupäätöstä”

  1. Olin ensimmäisten joukossa kun Lähde avattiin
    Vietin sielä vuoden. vuoden lopussa tapasin Salinkallion koulun opettajan joka sanoi että Salinkallion kouluun ei olisi palaamista.

Ajankohtaista

KOLUMNISTIT

Elämää Etelä-Lahdessa

Papin Palsta

Rainen Sananen

Ville Skinnari

ARTIKKELIT

Laura Voutilainen palaa Lahteen laulamaan ja naurattamaan – luvassa on imitaatioita ja joulun tunnelmaa
Launeen yhteislyseosta maailman kriisialueille – Rauli Virtanen oppi Lahdessa luottamaan ihmisiin
Jukka Kekkonen: Oikeusvaltio ei murene yhdessä yössä
Rehtori, muusikko ja urheilumies – Erkki Salmisen elämä oli monisävyinen
Aknestik juhlii nelikymppisiä – yhtyeen juhlakiertueella kahdeksan kaupunkia
Takataskun lopettamisuhka väistyi – asiakkaat ottivat päätöksen vastaan helpottuneina
Kouvolasta Pohjois-Koreaan ja MTV-gaalaan: Rockrumpali ”Twist Twist” Erkinharju on soittanut ammatikseen vuodesta 1985 lähtien
Tekniikka muuttuu, mutta tarina säilyy – Lahden Videokuvaajat täyttää 70 vuotta
Saksalaiset ratkaisivat Lahden taistelun keväällä 1918
Launeen Citymarketista tuli nuorten kokoontumispaikka – ”Suurin osa nuorista käyttäytyy aivan asiallisesti”
Taide ja rukous täyttävät Launeen kirkon – tapahtumaan voi tulla katsomaan, kokemaan tai tekemään itse
Saksalan syystapahtumassa tehtiin tehtäviä, arvattiin ja vaikutettiin uimahallin puolesta
Ministeri Lulu Ranne: Suomalainen tarvitsee autoaan – romutuspalkkio vauhdittaa autokannan uudistumista
Launeen seurakunnan miestenillassa puhuttiin kutsumuksesta, lastensuojelusta ja välittämisestä
Veijo Vierumäki on tehnyt yli 20 vuotta vapaaehtoistyötä – ”Muita auttamalla on saanut myös itse paljon”
Eriväriset bussit ovat herättäneet huomiota Lahdessa – taustalla vuoden 2025 keskeytetyt hankinnat
Kumppanuuspöydät pääsevät vielä vaikuttamaan aluepalveluohjelmaan
Jyrki Linnankivi löysi uuden suunnan teologiasta – ”Rock vei maailmalle, opinnot opettivat ymmärtämään maailmaa”
Maailmaa vuosikymmeniä kiertänyt Petri Saraste arvostaa nyt Lahden kesää ja arjen pieniä iloja
Lähteen koulu luopuu avotiloista – ”Tilat alkoivat ohjata pedagogiikkaa”
ARKISTO