Puheenjohtaja Tapio Irri Lasten leikkialueet tulee olla turvallisia ja lähellä kotia

kuva: Patomäen leikkipuisto II ja Peipposenpuiston leikkialue ovat Lahden kaupungin lakkautuslistalla.
– Emme ymmärrä, miksi asiasta ei haluta edes keskustella. Urakoitsijat on jo valittu lopettamisprojektiin, eikä niitä voida perua. Kyllä asukkaita on kuunneltava tänä päivänä asuinalueeseen liittyvissä asioissa. Tämä on todella outoa hallintokulttuuria, Eija Remes ja Tapio Irri sanovat.


Patoseudun omakotiyhdistys haluaa puolustaa kahta pientä leikkikenttää, jotka alueelle on rakennettu kauan sitten. Lahden kaupunki haluaa kuitenkin karsia leikkikenttäverkostoa. Patomäen leikkipuisto II ja Peipposenpuiston leikkialue ovat Lahden kaupungin lakkautuslistalla.

– Lahti kasvaa etelään ja täälläkin on moni omakotitalo saanut uudet asukkaat. Perheitä on muuttanut paljon alueelle. Sen vuoksi leikkikentät ovat kovat käytössä, puheenjohtaja Tapio Irri sanoo.

Puheenjohtaja kummastelee kaupungin tapaa tiedottaa aluetta koskevista muutoksista.
– Leikkipuistoihin on tuotu ilmoitukset, että ne poistuvat käytöstä. Toivoisin hieman sivistyneempää keskusteluyhteyttä.
Talonpoikaisjärjellä varustetun miehen mieleen tällainen käytös ei mene mitenkään.

Seniori-ikäinen puheenjohtaja Irri rentoutuu itse ikätovereiden kanssa mölkyn parissa alueen leikkipuistoissa kerran viikossa.
– Patoseudulla leikkipuistot ovat tärkeä henkireikä jokaiselle ikäpolvelle.

Omakotiyhdistys on huolissaan siitä, että alueelle ei saada mitään korvaavia puistoja pitkään aikaan.
– Jalkapallokentät eivät ole vieläkään käytettävissä. Lapset ja nuoret pelaavat nyt jalkapalloa leikkikentillä.

Leikkipuistoa on mahdollisuus puheenjohtajan mukaan kehittää ja leikkivälineiden uusiminen ei maksa paljon.
– Lasten pitää voida leikkiä lähellä omaa kotia turvallisessa ympäristössä. Julkisesti kaupunki haluaa olla Unicef-kaupunki ja lasten puolella, mutta käytännön teot eivät ole puheiden tasolla.

Yhteisöllinen leikkialue, jota kaikki käyttää

– Täällä voi leikkiä ja pelata jalkapalloa hiekkakentällä sekä nurmikolla hippaa, jalkapalloa, mölkkyä ja erilaisia pihapelejä. Lapset tulisi saada liikkumaan huomattavasti enemmän. Miksi lapsiystävällinen kaupunki tekee tällaisia päätöksiä, varapuheenjohtaja Eija Remes kysyy?

Fysioterapeuttina Remes tietää, kuinka paljon jo lapsilla on tuki- ja liikuntaelin ongelmia tänä päivänä.
– Miksi ei haluta panostaa siihen, että lapset voivat liikkua enemmän oman kodin lähialueella?

Varapuheenjohtaja ihmettelee, miksi kaupunki ei ole tiedottanut asiasta avoimesti.
– Meille ilmoitettiin, että puistot poistetaan käytöstä.

Varapuheenjohtaja kertoo, että leikkialueista vastaava projektipäälliköllä ei ollut mahdollisuutta osallistua Patoseudun omakotiyhdistyksen kokoukseen.
– Kutsu tuli hänelle kuulemma liian myöhään.

Lahden kaupunki on kartoittanut leikkipuistonsa vuonna 2018 ja silloin tehtyyn palveluverkkoselvitykseen perustuu myös kahden Patoseudun leikkipuiston lakkautukset.
– Asiasta on tehty myös virkamiesten järjestämä kysely Facebookissa projektipäällikön mukaan. Kyselyn perusteella on tehty johtopäätökset leikkipuistoverkoston harventamisesta.

Varapuheenjohtaja kertoo, että hiekkakenttä jää ainakin Patomäen leikkipuisto II:n alueelle.
– Kaupunki aikoo lisätä kasvillisuuden määrää puistoalueella ja lapset saavat projektipäällikön mukaan tulevaisuudessa leikkiä esimerkiksi metsässä.

Petri Görman

JÄTÄ KOMMENTTI

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Ajankohtaista

KOLUMNISTIT

Papin Palsta

Rainen Sananen

Ville Skinnari

ARTIKKELIT

Tyhjä kalenteri ei toteutunut – Matti Röngän eläkepäivät täyttyivät tekemisestä
Katusovittelu auttaa nuoria Lahdessa – Riitoihin puututaan nopeasti
Uusi palloiluhalli nousemassa Nikkilään – “lapsille ja nuorille lisää liikkumisen paikkoja”
Patomäen kentät valmiina käyttöön – uusi aitaus viimeistelee kokonaisuuden
Darts, jamit ja stand up – Ravintola Cheri houkuttelee lahtelaisia monipuolisella viihdetarjonnalla
Korpiklaanin Jonne Järvelä: Omaa tietä maailman lavoille
Raamattu avautuu lukijalleen – Jukka Norvanto kannustaa tarttumaan kirjaan rohkeasti
Mankeli-pyörät palaavat Lahden katukuvaan – kausi alkaa huhtikuussa
Uusi päiväkoti avaa ovensa Kaarikadulla elokuussa
Lähikirjasto katosi, mutta kirjat liikkuvat – Etelä-Lahdessa käyttö kääntyi kasvuun
Lahdessa vuokrataan kymmeniä tontteja vuodessa – vuokratuloilla suuri merkitys kaupungille
Luontoa, historiaa ja lukemisen iloa – Anni Kytömäki kertoo kirjoistaan Lahden pääkirjastossa
Tapparakadun linja-autoliikenne hiljenee kesäkuussa – vuorot siirtyvät vilkkaammille reiteille
Samae Koskinen tuo kasvutarinansa Renkomäkeen – “Jos kirja auttaa yhtä ihmistä, se riittää”
Teknologia ei enää myy vaan käyttäjäkokemus
Starkin pääkonttori purettiin – tilalle suunnitteilla asumista vanhuksille ja erityisryhmille
Renkomäen seurakuntakoti täyttää 30 vuotta – paikallinen olohuone yhdistää vanhaa ja uutta
Metsänhoitotyöt jatkuvat Kerinkallion, Liipolan ja Nikkilän alueilla
Ilvesten määrä kasvaa Lahden seudulla
Muistokirjoitus: Marja-Liisa Niuranen 1943 – 2026
ARKISTO