Ämmäläntie saa vihdoinkin asfalttipinnan

Kuva: Ämmäläntien korjaus- ja kunnostustyöt ovat jo hyvässä vauhdissa. Valmista pitäisi tulla vuoden loppuun mennessä.


Etelä-Lahdessa aloitettiin Ämmäläntien ja sen risteysalueiden korjaus- ja kunnostustyöt huhtikuun alussa. Nämä työt kestävät tämän vuoden loppuun saakka. Korjausprojektin aikana Ämmäläntie saa asfalttipinnan ja samalla sinne rakennetaan uusi kevyenliikenteenväylä.
– Tässä yhteydessä uusitaan myös Ämmäläntie valaistus, projektipäällikkö Ulla Jousmäki kertoo.

Ämmäläntien ja Orimattilankadun liittymäalue parannetaan samalla.
– Orimattilankadun ylittävä suojatie rakennettaan saarekkeelliseksi.
Lisäksi rakennetaan pieni pätkä uutta vesijohtoa sekä jätevesiviemäriä tien loppupäähän.

– Työ aiheuttaa liikennehaittaa, kun kaistoja joudutaan sulkemaan. Tietä ei kuitenkaan katkaista vaan sitä ohjataan projektin edetessä joustavasti.

Projektipäällikkö Jousmäen mukaan kannatta varata hieman enemmän aikaa työmatkaliikenteeseen, jos käyttää tätä reittiä aamuisin.

Kunnostustarve on ollut tiedossa pitkään

Ämmäläntie oli 1.10.2015 saakka maantie, jonka kunnossapito kuului valtiolle.
– Tien parantamistarve tunnistettiin jo sen kunnossapidon siirtyessä kunnan vastuulle. Kaupungin investoinnit on kuitenkin viime vuosina painottunut uuden rakentaminen.

– Tieverkon peruskorjaus on painottunut pääosin kohteisiin, joissa on uusittu samalla kadun alla sijaitseva vesihuoltoverkosto.

Ämmäläntien kohdalla työohjelmaan mahtumista edesauttoi uuden kevyenliikenteenväylän rakentamisesta aiheutuva tieosan liikenneturvallisuuden parantuminen.
– Ämmäläntien urakkasumma on hieman alle 700 000 euroa. Sen lisäksi päälle tulevat suunnittelu- ja rakennuttamiskustannukset

Petri Görman

JÄTÄ KOMMENTTI

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Ajankohtaista

KOLUMNISTIT

Elämää Etelä-Lahdessa

Papin Palsta

Rainen Sananen

Ville Skinnari

ARTIKKELIT

Laura Voutilainen palaa Lahteen laulamaan ja naurattamaan – luvassa on imitaatioita ja joulun tunnelmaa
Launeen yhteislyseosta maailman kriisialueille – Rauli Virtanen oppi Lahdessa luottamaan ihmisiin
Jukka Kekkonen: Oikeusvaltio ei murene yhdessä yössä
Rehtori, muusikko ja urheilumies – Erkki Salmisen elämä oli monisävyinen
Aknestik juhlii nelikymppisiä – yhtyeen juhlakiertueella kahdeksan kaupunkia
Takataskun lopettamisuhka väistyi – asiakkaat ottivat päätöksen vastaan helpottuneina
Kouvolasta Pohjois-Koreaan ja MTV-gaalaan: Rockrumpali ”Twist Twist” Erkinharju on soittanut ammatikseen vuodesta 1985 lähtien
Tekniikka muuttuu, mutta tarina säilyy – Lahden Videokuvaajat täyttää 70 vuotta
Saksalaiset ratkaisivat Lahden taistelun keväällä 1918
Launeen Citymarketista tuli nuorten kokoontumispaikka – ”Suurin osa nuorista käyttäytyy aivan asiallisesti”
Taide ja rukous täyttävät Launeen kirkon – tapahtumaan voi tulla katsomaan, kokemaan tai tekemään itse
Saksalan syystapahtumassa tehtiin tehtäviä, arvattiin ja vaikutettiin uimahallin puolesta
Ministeri Lulu Ranne: Suomalainen tarvitsee autoaan – romutuspalkkio vauhdittaa autokannan uudistumista
Launeen seurakunnan miestenillassa puhuttiin kutsumuksesta, lastensuojelusta ja välittämisestä
Veijo Vierumäki on tehnyt yli 20 vuotta vapaaehtoistyötä – ”Muita auttamalla on saanut myös itse paljon”
Eriväriset bussit ovat herättäneet huomiota Lahdessa – taustalla vuoden 2025 keskeytetyt hankinnat
Kumppanuuspöydät pääsevät vielä vaikuttamaan aluepalveluohjelmaan
Jyrki Linnankivi löysi uuden suunnan teologiasta – ”Rock vei maailmalle, opinnot opettivat ymmärtämään maailmaa”
Maailmaa vuosikymmeniä kiertänyt Petri Saraste arvostaa nyt Lahden kesää ja arjen pieniä iloja
Lähteen koulu luopuu avotiloista – ”Tilat alkoivat ohjata pedagogiikkaa”
ARKISTO