Kaupunginhortonomi Viivi Tasso: Kirsikkapuut tekevät kauniin kukkakatoksen puistoon

kuva: Kirsikkapuistolle oli haastetta löytää sopiva paikka Lahdesta. (kuva: Henrik Saari)


Lahden kaupungin suunnitteluhortonomi Viivi Tasso kertoo, että Ilinan- ja Ruopanpuistossa on aloitettu kirsikkapuiden istutustyöt toukokuun alussa. Kuukauden aikana alueelle istutetaan 55 taimea, joista 25 on saatu lahjoituksina japanilaisilta. Kirsikkapuisto on osittain samalla alueella, jossa kaupunginpuutarha toimi vuosikymmenien ajan.

– Kirsikkapuu vaatii paljon kasvualustaltaan sekä ympäristöltään. Tämä hedelmäpuu on suhteellisen arka lajike. Launeen keskuspuisto olisi ollut liian kylmä paikka kirsikkapuille. Siksi kirsikkapuiston paikaksi valikoitui Sorsalammen vieressä oleva alue.
Suunnitteluhortonomin mukaan kirsikkapuu kasvaa parhaiten hieta- ja hiekkapitoisessa maa-aineksessa.
– Isot taimet saattavat kukkia jo tämän kasvukauden aikana, mutta pienempien puiden kukintoa on vielä odotettava ensi kesään saakka. Pienet kirsikkapuut elävät isoveljiään pidempään.

Lahden kaupunki on ostanut isot kirsikkapuut, joita istutetaan puistoalueelle 30 kappaletta. Pienemmät kirsikkapuut on saatu lahjoituksina.
– Tämä kirsikkapuisto toteutetaan sen vuoksi, koska se sai eniten ääniä ensimmäisessä osallistuvan budjetoinnin hankkeessa Lahdessa. Kaupunkilaiset saivat päättää, mihin kokonaisuuteen verorahoja käytetään ja kirsikkapuistoa kannatti yli tuhat ihmistä.

Kirsikkapuisto tuo turisteja Lahteen

– Uskomme, että kirsikkapuistossa vierailee paljon turisteja tulevaisuudessa. Ohjaamme ihmisiä käyttämään julkista liikennettä ja jättämään autonsa Launeen perhepuiston parkkialueelle, jotta kirsikkapuiston lähellä asuvia asukkaita ei häirittäisi.

Suunnitteluhortonomi Tasso toivoo, että lahtelaiset kävisivät katsomassa kirsikkapuistoa kävellen tai pyöräillen.
– Lahdessa on helppo liikkua ja siksi emme toivo kirsikkapuiston lähialueelle minkäänlaista autorallia. Se ei oikein sovi edes ympäristökaupungin imagoon.

Isot kirsikkapuun taimet istutetaan sorsalammen vieressä olevaan rinteeseen.
– Kirsikkapuiden lisäksi puistossa on katajia, koivuja, mäntyjä, omenapuita sekä jylhiä tammia.

Kirsikkapuut luovat kauniin kukkakatoksen puistoalueelle muutaman vuoden kuluttua, kun puut ovat kasvaneet hieman suuremmiksi. Kirsikkapuu tulee olemaan esteettisesti hallitsevin puulaji puistoalueella.
– Kirsikkapuun kukinto vie tulevaisuudessa kaiken huomion. Ne istutetaan 6-8 metrin päähän toisistaan.

Kaikki erilaiset puulajit mahtuvat olemaan saman puiston alueella kaupunginhortonomin mukaan sopuisasti.
– Kirsikkapuiden kukinnon jälkeen katajat ja koivut pääsevät myös esiin. Myös omenapuille on varattu oma alue upean puiston reuna-alueilta ja niiden kauneudesta voi taas nauttia hieman myöhemmin kesällä.

Petri Görman

JÄTÄ KOMMENTTI

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Ajankohtaista

KOLUMNISTIT

Papin Palsta

Rainen Sananen

Ville Skinnari

ARTIKKELIT

Omalähiö muutti uusiin tiloihin – Lähes 50 vuotta vanhat juuret kulkivat mukana
Lahden musiikkiopistoon alkaa uusi musiikkiteatterikoulutus lapsille ja nuorille
Tyhjä kalenteri ei toteutunut – Matti Röngän eläkepäivät täyttyivät tekemisestä
Katusovittelu auttaa nuoria Lahdessa – Riitoihin puututaan nopeasti
Uusi palloiluhalli nousemassa Nikkilään – “lapsille ja nuorille lisää liikkumisen paikkoja”
Patomäen kentät valmiina käyttöön – uusi aitaus viimeistelee kokonaisuuden
Darts, jamit ja stand up – Ravintola Cheri houkuttelee lahtelaisia monipuolisella viihdetarjonnalla
Korpiklaanin Jonne Järvelä: Omaa tietä maailman lavoille
Raamattu avautuu lukijalleen – Jukka Norvanto kannustaa tarttumaan kirjaan rohkeasti
Mankeli-pyörät palaavat Lahden katukuvaan – kausi alkaa huhtikuussa
Uusi päiväkoti avaa ovensa Kaarikadulla elokuussa
Lähikirjasto katosi, mutta kirjat liikkuvat – Etelä-Lahdessa käyttö kääntyi kasvuun
Lahdessa vuokrataan kymmeniä tontteja vuodessa – vuokratuloilla suuri merkitys kaupungille
Luontoa, historiaa ja lukemisen iloa – Anni Kytömäki kertoo kirjoistaan Lahden pääkirjastossa
Tapparakadun linja-autoliikenne hiljenee kesäkuussa – vuorot siirtyvät vilkkaammille reiteille
Samae Koskinen tuo kasvutarinansa Renkomäkeen – “Jos kirja auttaa yhtä ihmistä, se riittää”
Teknologia ei enää myy vaan käyttäjäkokemus
Starkin pääkonttori purettiin – tilalle suunnitteilla asumista vanhuksille ja erityisryhmille
Renkomäen seurakuntakoti täyttää 30 vuotta – paikallinen olohuone yhdistää vanhaa ja uutta
Metsänhoitotyöt jatkuvat Kerinkallion, Liipolan ja Nikkilän alueilla
ARKISTO