Suomi on hyväuskoisten hölmöläisten paratiisi

”Suomalaiset elävät kuin koeläinrotat laboratoorioissaan!” Näin julmaa tekstiä päästeli brittiläinen Monocle – lehti uudessa tammikuun numerossaan. Valtaa täällä käyttää kaikkivaltias valtio joka kerää rottakansalaisiltaan uskomattomat määrät tietoja heti syntymästä saakka. Elämänsä aikana Suomen kansalaiset alistuvat kokeelle kokeen perään. Lehti ihmettelee vielä sitä, että orwelilaiset piirteet eivät edes haittaa suomalaisia, sillä heillä on syvä luottamus valtiollisiin instituutioihin.

No , perskutarallaa! Ei se nyt ihan noinkaan mene, mutta toisaalta. Lehden artikkeli ei olekaan negatiivinen, vaan yltiöpositiivinen. ”Happiness lab”- otsikon alla selvitetään kuinka luottamus Suomessa toimii. Suomi on maailman onnellisin maa useilla mittareilla, tuloerot ovat suhteellisen pieniä ja määrätietoinen ja pitkäjänteinen ponnistelu suomalaisen hyvinvoinnin edistämiseksi toimii arkisin. Valtio on mukana kaikessa kehdosta hautaan, presidentti Niinistö holhoaa meitä, yhteinen loistava peruskoulu ja ilmainen koulutus takaavat yhteiskuntarauhan laajasti. Auktoriteettiuskomme on uskomaton. Luottamus on meillä opittu asia. Me luotamme palomiehiin, poliisiin, lentäjiin ja mikä uskomattominta, myös poliitikkojen lupauksiin. Meidän ei ole tarvinnut koko ajan pelätä petkuttamista, huijauksia ja raiskauksia, mutta nyt sytytyslanka palaa jo meilläkin. Me too-liike ja maahanmuuttaajien raiskaukset Oulussa avasivat hyväuskoisilta hölmöiltä silmät.

Avoimen yhteiskunnan vaarat ja luottamus joutuvat nyt koetukselle. Kansalaiset ovat heränneet toisenlaiseen arkeen, jossa suomalaiselle rehellisyydelle ja sisulle nauretaan avoimesti. Muualla maailmassa hyväuskoisia jymäytetään ja nauretaan päälle. Maahanmuuttajien raiskaukset ovat vain pintakiiltoa muuttuvasta tilanteesta Suomessa. Sadat suomalaiset naiset eivät yksinkertaisesti halua tehdä rikosilmoituksia kärsimistään pahoinpitelyistä ja raiskauksista, koska pelkäävät yhteisön leimavan heidät. Meillä on nöyryyttävää joutua ruodittavaksi mediassa ja somessa julkisesti. Me olemme kääntäneet toisen posken jo liian kauan!

Me emme ole osanneet suojata infrastruktuuriamme tehokkaasti. Kiinalaiset, venäläiset ja muut teollisuusvakoojat ovat saaneet temmeltää täällä mielin määrin. Tietoliikenteemme ei ole lainkaan niin turvattu kuin muissa hyvinvointivaltioissa. Kaivoslakimme antavat muille maille mahdollisuuden rikastua ja jättää ympäristöhaitat suomalaisille veronmaksajille. Valtion omaisuutta on myyty pilkkahinnalla ulkomaille ja muille kepulaisille toimijoille. Caruna vie sähkövoitot Höyhensaarille, mutta Suomi nukkuu! Tarvitsemme velttojen ja vähättelevien poliitikkojemme joukkoon sellaisia uskottavia miehiä ja naisia, jotka kykenevät näkemään tulevaisuuden haasteet reaalisesti. Koko oikeuslaitoksemme on kriisissä, koska tuomiot tunnutaan heitettävän rahalla. Valitettavaa vain on, että tämä valuu persujen laariin. Kevään vaaleissa on tasokkaita ehdokkaita myös muissa puolueissa. On ryhtiliikkeen aika!

Juhani Melanen

JÄTÄ KOMMENTTI

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Kolumnistin muut kolumnit

KOLUMNISTIT

Melastelua

Papin Palsta

Rainen Sananen

Ville Skinnari

ARTIKKELIT

Kaustinen nostaa romanimusiikin esiin: Hilja Grönfors & Latšo Džinta valittiin Vuoden yhtyeeksi
”Meitä vaivaisia odotellessa bussit myöhästyvät” – lahtelainen Tero Jokinen kokee uuden maksun epäoikeudenmukaiseksi
Sysmässä kaikki tietävät, miltä hyvä sahti maistuu ja miksi 100 litraa ei riitä mihinkään
Ukrainalaiset tuovat joulun Lahteen – lasten juhlaa, perinteitä ja yhteisön voimaa sodan varjossa
Kun maailma tuntuu pimeältä, niin joulu kutsuu pysähtymään
Lotta Jensen: Joulu on meille vuoden kiireisintä aikaa, mutta myös kaikkein tärkeintä
Nuoret jäävät väliinputoajiksi, kun Lahti taistelee rakenteellisen työttömyyden varjoa vastaan Lahdessa
Salinkallion koulun tulevaisuus ratkeaa kaavoituksessa
Nuoriso-ohjaaja Jari Karjalainen: Pelaaminen ei itsessään ole ongelma, mutta balanssi voi joskus horjua
Lahtelainen kulttuurin moniottelija Markku Koski täytti 80 vuotta – ”Toimittajan uteliaisuus ei katoa koskaan”
Kaupunki istutti karppeja Launeen keskuspuiston Sorsalampeen – yhtään havaintoa ei ole tehty istutuksen jälkeen
Ikinuori Martta Korhonen täytti 100 vuotta – karjalanpiirakat ja positiivinen elämänasenne kantavat yhä
Lahtelainen Noora Sillgren maailmanmestariksi – Suomen U21-tytöt juhlivat ringeten maailmanmestaruutta Lahdessa
Launeen skeittipuisto syntyi yhteistyöllä – Lahden skeittiyhteisö sai vihdoin toivomansa paikan
Uusi uintikeskus ei saa viedä vanhan arvoa – Saksalan halli palvelee tavallisia lahtelaisia
Kaupunginvaltuutettu Seppo Korhonen: Strategiapaperi on sanahelinää ilman konkretiaa
Launeen keskuspuisto uudistuu askel kerrallaan
Vapaehtoistyöntekijä Veijo Vierumäki: Launeella seurakunnassa on hyvä henki – siitä on pidettävä kiinni
Omalähiö lomailee 20. – 26.10.
”Ajattelin vain tekeväni omaa juttuani” – palkittu leipuri kiittää uskollisia asiakkaitaan ja paikallista yhteisöä
ARKISTO