Päivä jona tytöt ja pojat lakkasivat olemassa

Tällainen vanha boomeri ja maikka veti herneen nenäänsä jo ennen koronaa, kun luki jostain iltapäivälehdestä 2016, etteivät opettajat saisi enää puhutella oppilaita tytöiksi ja pojiksi. Mielessäni kiitin, ettei ainakaan minut enää tarvinnut olla tätä todistamassa. Tiesin, että opetushallitus oli julkaissut jonkun monisivuisen tasa-arvobumaskan, jota en kenenkään uskonut edes avaavan, mutta arvaamattomia ovat herran tiet. Joku valopää oli kaivanut oppaasta kohdan; ”Lapsia on tärkeä puhutella nimillä, ei joukkona ”tytöt” tai ”pojat.” Siinähän se seisoi intersektionaalisen femnisimin ja ”me too” -jengin opinkappale koko karmeudessaan,korjaan koreudessaan!

Ilohan tässä alkoi lehdistössä ja minäkin kuittailin näin illanistujaisissa. ”Henkilöt kansanurhokaat, ne Narvan mailla.. ”Kotkan henkilöt ilman siipii…” , ”palohenkilö, ”talonhenkilö”, ”kirveshenkilö”, ”työhenkilö” ja ”Aikuinen henkilö”! Venäläiset Pressin urheilijanaiset kokivat jo kolmannen muutoksen ja muuttuivat Pressin veljeksistä jälleen Pressin henkilöiksi! Näin sitä pilailtiin, mutta ensi vuodesta alkaen kaikki sitten muuttuu. Ensi vuodesta alkaen lapsella voi olla virallisesti kaksi isää tai kaksi äitiä. Uusista henkilötunnuksista katoaa sukupuolen kertova tunniste vuonna 2027, halusinpa minä tai me perusheterot, mitä tahansa. Isyysraha muuttuu vanhempainrahapäiväksi jne!

Olen pitänyt itseäni liberaalina, markkinatalouteen uskovana kokoomusta äänestävänä solisaliraattina, mutta tätä sukupuolineutraalia lakiuudistusta olen jostain syystä vierastanut. Olen vakaasti sitä mieltä, että antaa kaikkien kukkien kukkia ja Suomen lainsäädännön täytyy turvata yksilön oikeudet kehoonsa, mutta miten hyvin se sopii kouluun ja miten tämä toteutaan käytännössä onkin toinen asia. Ennen oli kaikki selvää: ” Pojat, heti pois sieltä marjapuskista! Pitääkö nyt huutaa:
”Henkilöt, heti pois…” vai miten?

Tänä syksynä eduskunta alkaa käsitellä translain uusimista. Nykyään uuden sukupuolen vahvistaminen vaatii lääketieteellisen selvityksen ja osoituksen lisääntymiskyvyttömyydestä. Jälkimmäinen vaatimus täytetään melkein poikkeuksetta hormoonihoidon. Jos hallituksen esitys menee läpi, muuttuu uusi laki sellaiseksi, että kuka tahansa täysi-ikäinen voi vaihtaa juridisen sukupuolensa pelkästään oman selvityksensä nojalla. Urheilussa sukupuolta ei voida ainakaan sivuuttaa. Onneksi sukupuolitestit ilmoittavat nykyään tarkasti, kenellä on liikaa mieshormonia ja rekkulat kasvavat. Kaikki valistuneet ihmiset toki tietävät, että on todella ihmisiä, joita on vaikea tai jopa mahdotonta määritellä mieheksi tai naiseksi.

On täysin selvää, että ihmisen persoonallisuus rakentuu aina jonkun sukupuolen ympärille. On olemassa erittäin paljon intersukupuolisia ihmisiä. Moni ihminen kärsii siitä, että ei koe synnynnäistä sukupuolta omakseen. Hän saattaa todella kärsiä tästä sisäisestä ristiriidasta eli transsukupuolesta. Osa taas ei koe olevansa kumpaakaan sukupuolta ja heitä kutsutaan muunsukupuolisiksi. Meidän suomalainen yhteiskuntamme hyväksyy homoseksuaalisuuden ja muutkin sukupuoliset määrittelyt ja kaikki tietävät ettei interseksuaalisuus ole sairaus.

Mutta tämä koulujuttu sitten! Ilman selkeitä kouluhallituksen ja opetusministeriön ohjeita, siitä ei varmasti selvitä.
Jokainen meistä yli 70-kymppisistä muistaa villit ”poikatytöt”, jotka joutuivat määrittelemään itsensä tytöksi. No nyt ei enää tarvitse, hän voi katsoa olevansa poika. Mutta miten opettajat selviävät tästä tunnistamisesta? Ketä kutsua queeriksi, ketä demitytöksi tai fluidiksi? Minun taitoni ainakaan eivät tähän riittäisi. Tiedän, että sukupuoli on jatkumo ja hyvin muovautuva ja varsin kulttuurisidonnainen asia. Etenkin länsimaissa tiukan sukupuolijaon murenemista on edeltänyt se, että naiset ovat alkaneet irtautua jyrkkärajaisesta heteroseksuaalisuudesta. Ei ole enää tyttöjen joukkoa tai poikien joukkoa, vaan on henkilöjoukko. Lakimies muuttuu juristiksi, asiamiehstä tulee valtuutettu ja esimiehestä tiiminvetäjä. Homma muuttuu todella mielenkiintoiseksi, sillä ilman vastareaktiota tämä asia ei varmasti jää, sillä aina on olemassa joku Päivi Räsänen tai muu ääriuskonnollinen hernhutilainen jengi, joka ottaa tämän keppihevosekseen tai jopa vaaliteemakseen. Työhönottaja ei varmasti tiedä, onko kyseessä nainen, mies vai henkilö? Joulupukista tulee jouluhenkilö, mutta minä kutsun tyttöjä tytöiksi, pistäkööt jalkapuuhun perkele! O tempora , O mores eli Voi aikoja voi tapoja!

Jussi Melanen

JÄTÄ KOMMENTTI

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Kolumnistin muut kolumnit

KOLUMNISTIT

Melastelua

Papin Palsta

Rainen Sananen

Ville Skinnari

ARTIKKELIT

Salinkallion koulun tulevaisuus ratkeaa kaavoituksessa
Nuoriso-ohjaaja Jari Karjalainen: Pelaaminen ei itsessään ole ongelma, mutta balanssi voi joskus horjua
Lahtelainen kulttuurin moniottelija Markku Koski täytti 80 vuotta – ”Toimittajan uteliaisuus ei katoa koskaan”
Kaupunki istutti karppeja Launeen keskuspuiston Sorsalampeen – yhtään havaintoa ei ole tehty istutuksen jälkeen
Ikinuori Martta Korhonen täytti 100 vuotta – karjalanpiirakat ja positiivinen elämänasenne kantavat yhä
Lahtelainen Noora Sillgren maailmanmestariksi – Suomen U21-tytöt juhlivat ringeten maailmanmestaruutta Lahdessa
Launeen skeittipuisto syntyi yhteistyöllä – Lahden skeittiyhteisö sai vihdoin toivomansa paikan
Uusi uintikeskus ei saa viedä vanhan arvoa – Saksalan halli palvelee tavallisia lahtelaisia
Kaupunginvaltuutettu Seppo Korhonen: Strategiapaperi on sanahelinää ilman konkretiaa
Launeen keskuspuisto uudistuu askel kerrallaan
Vapaehtoistyöntekijä Veijo Vierumäki: Launeella seurakunnassa on hyvä henki – siitä on pidettävä kiinni
Omalähiö lomailee 20. – 26.10.
”Ajattelin vain tekeväni omaa juttuani” – palkittu leipuri kiittää uskollisia asiakkaitaan ja paikallista yhteisöä
Pysäköintipaikoista on pulaa Lahden rautatieaseman läheisyydessä
Launeen kirjasto sulkee ovensa – asemakaava etsii alueelle uutta suuntaa
Asukkaat ja kaupunki seuraavat rottatilannetta Launeella
Enkelipolku kutsuu kulkemaan – talkootyöllä on syntynyt rauhoittumisen reitti
Launeen kirjaston sulkeminen muuttaa Etelä-Lahden palveluita – kirjastoautolle iso rooli
Lahden kaupunginhallitus haki uusia näkökulmia kaupunkikehitykseen Tanskasta
Näyttelijä Petri Liski hyppää mukaan klassikkoon Kansallisteatterissa
ARKISTO