Mika Mäkinen ja Lahden ahneet virkamiehet hunajapurkilla

Viime päivinä on taas tullut mediassa esiin Lahden kokonaan omistamien konsernien ja Lahden johdon uskomaton röyhkeys ja ahneus aiheettomista palkitsemisista ja sellaisista bonuksista, joita nämä herrat eivät ansaitse, koska eivät suoranaisesti ole tehneet mitään sen asian eteen, joista heille palkkioita tai bonusta nyt harkitaan.

Paras esimerkki tästä ahneudesta on Konsernipalvelujohtaja Mika Mäkinen. Hän on saamassa 100 000 euroa palkkioksi siitä, että on oman toimensa ohella istunut PHP Holdingin Oy:n
hallituksessa. Yhtiö myi osakkeensa DNA:sta norjalaiselle Telenorille. Hän istuu virkansa puolesta monissa muissakin Lahden omistamissa hallituksissa, koska se on hänen työtänsä! Hänet palkitaan samasta syystä kuin Kanervo 30 000 eurolla, koska Lahden tärkeimmässä jaoksessa häärää epäpätevä Aleksi Mäntylä. Nyt Mäntylä hakee profiilin korotusta naurettavilla sirkustempuilla puuttumalla Lahti Energian toimitusjohtajan ylisuureen palkkaan pelkästään siksi, että Jorma Ratia unohti ilmoittaa tästä kaupunginjohajalle.

Väitteeni vaatii selkeät perustelut Mika Mäkisen nimenomaisessa tapauksessa. Mika Mäkisen palkkiota perustellaan sillä, että hän olisi itse myötävaikuttanut päätökseen ja ottanut joitain riskejä, joista hänet nyt pitäisi palkita. Tätä uskomatonta jargoniaa meille lahtelaisille veronmaksajille yritetään syöttää, unohtamalla Mäkisen menneisyydestä erittäin katastrofaalinen sijoitustöppäys ja suoranainen virka-aseman väärinkäyttö. Tämä uskomaton sijoitusseikkailu vuonna 2008 painettiin villaisella, koska Suomen valtio tuli pelastamaan silloisen kaupunginjohtaja Myllyvirran ja konsernijohtaja Mäkisen virkasyytteiltä.

Lahden media ei aikanaan kertonut ja paljastanut tätä lahtelaisille veronmaksajille. Velvollisuuteni on kertoa Teille arvoisat lukijani nyt koko Kaupthing-sijoituksen kupletin juoni.
Lahti myi omistamansa Avaran osakkeet vuonna 2008, jotka kaupunginjohtajamme Seppo Välisalo, oli ostanut virkamiespäätöksellä 6000 eurolla, nyt huikealla 9,7 miljoonalla eurolla.
Tuoton Lahdelle pystyy jokainen lahtelainen veronmaksaja arvioimaan kansakoulupohjalla. Sijoitushuumassa subrettipari Myllyvirta ja Mäkinen, osti yli 5 miljoonalla eurolla islantilaisilta huijaripankkiireilta Kaupthingin arvottomia osakkeita käyttäen tähän kauppaan juuri Arevan voittorahoja. Tämä oli täysin luvaton osto, jonka syylliset Mäkinen ja Myllyvirta olisi pitänyt pistää vastuuseen teoistaan koko summasta. Lahti armahti heidät, koska Suomen valtio osti heidät vapaiksi.

Nyt tämä samainen Mäkinen on vaatimassa itselleen 100 000 euroa, omasta neroudestaan normaalissa liiketoimessa. Jos Lahti ja sen valtuutetut tämän ja muut nämä laittomat bonukset ja palkkiot hyväksyvät toimiessaan näiden konsernien hallituksissa, he osoittavat meille veronmaksajille, paitsi ymmärtämättömyytensä, myös kyvyttömyytensä käsittää demokraatista hallintotapaa.
O tempora, o mores! Oi aikoja, oi tapoja!

Juhani Melanen

JÄTÄ KOMMENTTI

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

2 thoughts on “Mika Mäkinen ja Lahden ahneet virkamiehet hunajapurkilla

  1. Erikoista, että samainen herra (Mäkinen) häärää lähes ”yksinvaltiaan” asemassa sekä kirstunvartijana edelleen Lahden kaupungin konsernihallinnossa. Kuntalaisten tulisi saada avoimemmin tietoa virkamieshallinnon toimista, jotta saadaan enemmän kriittistä, julkista keskustelua aikaan.
    Suhmurointi on välähdellyt monissa keskusteluissa ja rekrytointi mm. johtovirkojen osalta on herättänyt avointa ihmetystä. Eikö virkamiesten toimintaan todella voida Suomessa puuttua.Tutkivalle journalismille olisi ainakin tilausta.

Kolumnistin muut kolumnit

KOLUMNISTIT

Ilen Hajatelmat

Melastelua

Papin Palsta

Sporttinurkka

Ville Skinnari

ARTIKKELIT

Jaakko Ripatti: Kirkkoherran työ Launeella oli minulle parasta aikaa työelämässä
Puheenjohtaja Anneli Peltokukka: Tämä päivä on jo huomenna historiaa
Kaarikadun päiväkodin rakentaminen alkaa muutaman kuukauden päästä
Launeen keskusteluillassa summattiin alueen hyvät ja huonot puolet
Kirjastopalvelujohtaja Salla Palmi-Felin: Launeen kirjastolle etsitään korvaavia tiloja Hennalasta
vt. kaupunginjohtaja Mika Mäkinen: Lahden tunnettuutta pitää vahvistaa ja mielikuvaa rakentaa yhä vetovoimaisemmaksi
Nikkilän kartanosta Lahden kaupunginosaksi -kirja julkaistaan marraskuun lopussa
Liipolan ”likka” Jonna Hakala Hawaiji Ironman -kilpailun ikäluokkansa paras
Launeelainen Juha-Pekka Forsman: Postilaatikkoihin kohdistuva ilkivalta on loputtava!
Niin maailma muuttuu Eskoseni! – Reunasen Nummisuutarit haastaa katsojat uudella tulkinnallaan
Muusikko Lipa Liukkonen: Nyt haetaan uutta vauhtia soolouralle
Sivistyslautakunta mukaan järjestyssäännöillä voi puuttua kännyköiden käyttöön
Miksi Kisapuiston suunnitelmissa on veronmaksajille halvin ja ainoa UEFA 3 -tason suunnitelma jätetty huomioimatta?
FC Lahden Mika Halttunen: Kisapuisto on äärimmäisen tärkeä koko jalkapalloperheelle
Lahden uudeksi kaupunginjohtajaksi valittiin Niko Kyynäräinen
Toimitusjohtaja Heikki Kaunisto: Valokuitu on kaikista luotettavin ja tehokkain tapa siirtää tietoa
Kirjastovirkailija Päivi Partanen: Jokaisella on erilainen lukukokemus samasta kirjasta
Valokuvaaja Antti Sepponen: Lahden dokumentointi valokuvin on lähellä sydäntäni
Aluevaltuutettu Seppo Korhonen: Aluevaltuutettuja ei kiinnosta pienen ihmisen hätä
ITE-taiteilija Kari Ruotsalainen: Lahtelainen taiteilija olisi kätkenyt selkeän sanoman ympäristötaideteokseen
ARKISTO