Lahden kaupunki ei ole käyttänyt omistajan ohjausta lainkaan Lahden Talojen suhteen. Se on liikkunut alkuperäisestä tavoitteestaan eli sosiaalisesta ja edullisesta vuokra-asuntojen turvaamisesta lahtelaisille asukkailleen kauas. Nyt uudessa lehdykäisessään Asukasviesti Lahden Talot Oy juhlii 15 – vuotista taivaltaan kuin keisari uusia vaatteitaan.
Tosiasiassa Laden Talojen yhtiöittäminen konsernisi tapahtui siksi, että haluttiin mennä tuottavimmille palveluasumismarkkinoille ja vapaarahoitteiseen asumistuotantoon vuokralaisten rahoilla. Lahden kaupunki antoi 15 vuotta sitten kaikki talonsa ja asuntonsa ilmaiseksi perustettavalle yhtiölle. Jokaisella kiinteistöyhtiöllä oli tileillään varoja, jotka sulivat paria päivää ennen kuin fuusio tapahtui.
Tällä ovelalla varainsiirtokonstilla ja vuokralaisilta perityiltä ylisuurilla vuokrilla päästiin mukaan bisnekseen, jonka tarkoitus ei suinkaan ollut edullinen vuokralaisasuminen, vaan voiton maksimointi asukkaiden rahoilla.
Samoin tehtiin, kun kiinteistöpalveluiden taseyksikkö muutettiin osakeyhtiöksi. Kaikkien kiinteistöjen työvälineet lahjoitettiin perustettavalle Lahden Kiinteistöpalvelut Oy:lle ilmaiseksi. Miksi? Korjausrakentamiseen tarkoitettuja vuokralaisilta kerättyjä varoja ei käytetäkään korjausrakentamiseen,
vaan yksityiseen asuntotuotantoon.
Lahden Talot Oy toteuttaa härskiä toimintaansa myymällä Lahden kaupungin omistamia taloja kuin omiaan. Periaatteena on laskea asunnot ensin niin huonoon kuntoon, että peruskorjaus ei enää kannata. Tämän jälkeen pistetään huonot kohteet lihoiksi, kuten on tapahtunut esimerkiksi Sipurassa, Päivärinteeenkadulla, Kaukasenkadulla ja Vitikankadulla. Mitä näistä saaduilla varoilla on tehty ja mihin rahat ovat menneet?
Lahden talot Oy on myynyt yli 70 osakehuoneistoa , jotka kaupunki on aikanaan ostanut. Lahden päättäjiä nämä asiat eivät lainkaan ole kiinnostaneet, koska ne ovat vaikeita eikä haluun seurata asuntomarkkinoita lahtelaisen vuokralaisen kannalta riitä kompetenssi.
Huikeimman ja epäuskottavimman vision esittää hallintojohtaja Merisalo, joka kehuu Asukasviestissä kuinka avoin, tasa-arvoinen ja oikeudenmukainen Lahden Talot oy on? Miksi kuitenkin se on tehnyt koko ajan virheitä ja joutunut käymään oikeutta, jos asiat olisivat, niin kuin niiden väitetään olevan?
Tavalliselle vuokralaiselle tulee tämän esityksen jälkeen välittömästi ainakin seuraavia kysymyksiä:
Miten paljon Lahden Talot Oy:llä on velkoja?
Miksi niitä ei esitelty Asukasviestissä?
Kenelle Lahden Talot Oy on myynyt taloja?
Onko kyseessä sisäpiirikauppoja?
Paljonko ovat myyntivoitot ja mihin ne on käytetty?
Miksi Lahden Talot Oy nosti eniten vuokriaan koko Suomessa?
Vuokrankorotus oli 6,1 % eli noin 2,4 % enemmän kuin maamme keskiverto vuokrankorotus.
Miksi Lahden kaupunki ei aseta ketään valvojaa seuraamaan omistamansa Lahden Talojen toimintaa?
Lahden Talot Oy:ssä on huikea määrä niin sanottuja suojatyöpaikkoja. Henkilökuntaa on lisätty mitään kipua tuntematta jo kauan. Isännöitsijät istuvat lukemassa Iltasanomia ja kahva juomassa suurimman osan päivästä. Akuuttiin vikaan ei huoltomiestä saa koskaan tarvittaessa.
Onnittelen 15 -vuotista keskosta!
Juhani Melanen