Lahden päättäjien ja virkamiesten puuhastelut ovat demokratian irvikuva

Tuntuu uskomattomalta, että Lahden virkamiehet ovat lähteneet ehdottelemaan täysin naurettavia, kalliita ja toimimattomia ratkaisuja ”muka” uudistuksina. Koko keskustasuunnitelma on suoraan päin per..tä, mutta maksaisi yli 100 miljoonaa euroa eikä silti elävöittäisi meidän keskustaamme millään muotoa, saati tekisi siitä viihtyisämpää. Launeelle valmistuu kohta oikotie ja Lahti voidaan sivuttaa helposti, kuten nykyiset Lahden kaupunginsuunnittelijat todennäköisesti haluaisivat. Mutta pääkaupunkiseudulla tiedetään Etelä-Lahden voimakas kauppakeskittymä ja monet sen eritysliikkeet, joissa halutaan käydä mahdollisesti tankkaamassa ja ostoksilla. Juuri tätä liikennettä varten tarvitaan nelikaistainen Vesijärvenkatu, jotta vierailijat pääsevät sujuvasti kesäasunnoilleen.

Pormestarimallilla yritetään pönkittää täkäläisten puoluepamppujen elantoa ja siirtää demokratia pois lahtelaisilta. Kaikkea tätä vaivaa suora kompetenssin puute ja kyvyttömyys tajuta sitä realismia, jossa suurin osa lahtelaisista elää. Me olemme eläköityvä kaupunki, jossa kohta on jo 30 prosenttia odottamassa Golgatan pallon kutsua lopullisiin treeneihin. Lahden kaupunginhallitus yrittää kaikin keinoin estää sellaisia edustajiaan osallistumasta päätöksentekoon, joilla olisi todella rakentavia ehdotuksia ja järkevää sanottavaa kaupungin asioista. Jorma Ratiasta on tullut Lahdelle persona non grata, vaikka juuri hän on kyennyt puolustamaan kaikkien parhaiten lahtelaisten etuja, niin Lahti Energian kuin kaltoin kohdellun rehtori Akolankin. Nyt hänet yritetään kammeta täysin laittomasti ja törkeästi pois rehtori Akolan asiasta Lahden kapungin johdon toimesta, vaikka laki on hänen puolellaan täysin yksiselitteisesti. Mitä tämä kertoo kaupunginhallituksesta ja sen jäsenistä?

Greencityssä ollaan lahtelaisten veronmaksajien rahoja puhaltamassa säätiöittämällä rahoja ja luomalla toinen organisaatio, jolloin koko rahaliikenne saadaan kaupunkilaisilta piiloon. Ja tämä kaikki jo raskaan Lahden viherkaupunkiorganisaation päälle. Kisapuistoon pitäsi rakentaa tekojäärata ja saada se muutenkin kuntoon, mutta asia makaa edelleen, koska Lahden valtuutetut eivät osaa ratkaista yksinkertaista asiaa. Nauraako vai itkeä? Kas siinäpä pulma!

Jussi Melanen

JÄTÄ KOMMENTTI

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Kolumnistin muut kolumnit

KOLUMNISTIT

Melastelua

Papin Palsta

Rainen Sananen

Ville Skinnari

ARTIKKELIT

”Meitä vaivaisia odotellessa bussit myöhästyvät” – lahtelainen Tero Jokinen kokee uuden maksun epäoikeudenmukaiseksi
Sysmässä kaikki tietävät, miltä hyvä sahti maistuu ja miksi 100 litraa ei riitä mihinkään
Ukrainalaiset tuovat joulun Lahteen – lasten juhlaa, perinteitä ja yhteisön voimaa sodan varjossa
Kun maailma tuntuu pimeältä, niin joulu kutsuu pysähtymään
Lotta Jensen: Joulu on meille vuoden kiireisintä aikaa, mutta myös kaikkein tärkeintä
Nuoret jäävät väliinputoajiksi, kun Lahti taistelee rakenteellisen työttömyyden varjoa vastaan Lahdessa
Salinkallion koulun tulevaisuus ratkeaa kaavoituksessa
Nuoriso-ohjaaja Jari Karjalainen: Pelaaminen ei itsessään ole ongelma, mutta balanssi voi joskus horjua
Lahtelainen kulttuurin moniottelija Markku Koski täytti 80 vuotta – ”Toimittajan uteliaisuus ei katoa koskaan”
Kaupunki istutti karppeja Launeen keskuspuiston Sorsalampeen – yhtään havaintoa ei ole tehty istutuksen jälkeen
Ikinuori Martta Korhonen täytti 100 vuotta – karjalanpiirakat ja positiivinen elämänasenne kantavat yhä
Lahtelainen Noora Sillgren maailmanmestariksi – Suomen U21-tytöt juhlivat ringeten maailmanmestaruutta Lahdessa
Launeen skeittipuisto syntyi yhteistyöllä – Lahden skeittiyhteisö sai vihdoin toivomansa paikan
Uusi uintikeskus ei saa viedä vanhan arvoa – Saksalan halli palvelee tavallisia lahtelaisia
Kaupunginvaltuutettu Seppo Korhonen: Strategiapaperi on sanahelinää ilman konkretiaa
Launeen keskuspuisto uudistuu askel kerrallaan
Vapaehtoistyöntekijä Veijo Vierumäki: Launeella seurakunnassa on hyvä henki – siitä on pidettävä kiinni
Omalähiö lomailee 20. – 26.10.
”Ajattelin vain tekeväni omaa juttuani” – palkittu leipuri kiittää uskollisia asiakkaitaan ja paikallista yhteisöä
Pysäköintipaikoista on pulaa Lahden rautatieaseman läheisyydessä
ARKISTO