Lahden arviointilautakunta 2017 epäilee Lahdessa rakenteellista korruptiota

Jarkko Nissinen antoi minulle FC Lahden pelissä maanantaina julkaistun Lahden kaupungin arviointikertomuksen vuodelta 2017. Tässä vuotuisessa Lahden tarkastuslautakunnan raportissa on taas kerran tiukkaa asiaa, josta lahden kaupungin virkamiesten ei edelleenkään tarvitse välittää mitään. Kirjoitin jo vuonna 2014 saatuani käsiini saman kertomuksen, että mitenkään ei voi välttyä siitä, että Lahdessa ei esiintyisi rakenteellista korruptioita. Viime vuoden tarkastuskertomus tulee monissa kohdin samaan valitettavaan lopputulokseen. Siispä raottakaamme hiven etelälahtelaisille tätä kertomusta. Asiat on poimittu suoraan tarkastuslautakunnan lausunnoista.

Lahti Events OY tuottaa muka lisäarvoa Lahdelle järjestämällä Salpausselän kisat. No ei ei ei! Events on sotkenut oman kirjanpitonsa ja kustannuspaikkansa ja kirjannut laskuja kaupungin edustusmenoiksi kaupungin kirjanpidon eri paikkoihin täysin mielivaltaisesti. Toisin sanoen yhtiö ei osaa alkeellista kustannusvastuiden kirjaamista ja sen hyöty käytännössä on Lahdelle nolla, kuten arvelinkin jo vuonna 2014.

Lupauksista huolimatta kaupunginvaltuuston jäsenet eivät vieläkään konkreettisesti ole päässeet osallistumaan talousarvion käsittelyyn ja toiminnallisten tavoitteiden valmisteluun! Uskomatonta! Lahti on järjestelmällisesti alibudjetoinut erikoissairaanhoidon ostopalvelut. Tarkastuslautakunta vaatii hyvinvointiyhtymältä tarkempaa talousohjausta, suomeksi omistajanohjaus on pettänyt!

Väestönkasvu ennuste on Lahdessa ylimitoitettu rankasti ja on epärealistinen, ei vastaa Lahden strategiaa. Lahden työttömyysaste on pudonnut selvästi vähemmän kuin valtakunnassa keskimäärin ja on ollut heikointa suurten kaupunkien vertailussa. Ympäristön tilan kehitystä kuvaamaan valitut strategiset mittarit ovat sellaisia, ettei niiden vuosittainen mittaaminen ole mahdollista eikä tarkoituksenmukaista.

Kilpailuttamatta on hankittu palveluita seuraavilta yhtiöiltä Ääni Companylta 36.000 euroa sekä markkinointipalveluita myyvältä Ellun Kanoilta yhteensä 55000 euroa pelkällä viranomaispäätöksellä.

Liipolan monitoimitaloon unohdettiin hakea 600.000 euron investointiavustus. Syyllistä ei edes etsitä!

Kaupunginjohtaja Myllyvirta myi PHP Holdingin osakkeita eli kaupungin omaisuutta luvattomasti, selvästi markkinahintaa alemmalla joutumatta vastuuseen tästä laittomasta teostaan. Smart& Clean hanke on haudattava, koska se on täysin mielikuvituksen varassa oleva suunnitelma.

Lahden johdannaissopimukset on koko 2000- luvun ajan kirjattu tulosvaikutteisesti. Tämän käytännön jatkamisen oikeudellisuus on tarkastuslautakunnan arvion mukaan kyseenalaista.

Tarkastuslautakunta toteaa, että lahden kaupungin ICT- palveluiden liikkeenluovutus tytäryhtiölle on tehty ilman minkään luottamushenkilötoimen varsinaista päätöstä. Miksi ja kuka vastaa?

Vuohelan Herkun toimitilarakentamiseen on lähdetty mukaan pelkästään kahden kaupungin tytäryhtiön hallitusten päätöksillä, joten kaikkia yrityksiä ei ole kohdeltu tasa-arvoisesti, vaikka tilahankkeisiin lähtemisestä päätetään kaupunginhallituksen konserni- tilajaostossa!

Spatium Toimitilat oy:n toimitusjohtajan tulospalkan maksaminen osoittaa selvästi, että koko omistajanohjaus on pettänyt kaikilta osin ja kenelläkään kaupungista tai sen ylimmästä johdosta ei ole ollut intressiä lähteä korjaamaan asiaa. Tätä voidaan pitää Lahti konsernin sisäisenä rakenteellisena korruptiona.

Ja rikkana rokassa ! tarkastuslautakunnan aiemmat epäilyt Konserttitalon kiinteistöjärjestelyihin liittyvistä riskeistä ovat realisoituneet. Keskeneräinen rakennus on karua esimerkki täysin epäonnistuneesta yhteistyökumppaneiden valinnasta.

Seuraava on jo sitten painavaa tekstiä. Tarkastuslautakunta uudistaa esityksen Lahden kaupunkikonserniin laadittavasta rakenteellisen korruption vastaisesta toimintaohjelmasta, jossa kartoitetaan riskit ja määritellään ehkäiseviä eettisiä ohjeita!

Kysymys kuuluukin, miksei Lahden taivaaseen asti ylistetty kaupunginjohtaja Myllyvirta toiminut tarkastuslautakunnan ohjeiden mukaisesti jo vuonna 2014?

Vastuu siirtyy nyt Lahden kaupunginvaltuustolle, joka taas ei ymmärrä vastuusta mitään, saatikka ymmärtää vastustaa mainittua rakenteellista korruptioita. Totuus on, että valtuuston ymmärrys ei riitä näihin asioihin lainkaan. MOT

Juhani Melanen

JÄTÄ KOMMENTTI

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Kolumnistin muut kolumnit

KOLUMNISTIT

Ilen Hajatelmat

Melastelua

Papin Palsta

Sporttinurkka

Ville Skinnari

ARTIKKELIT

Perhepäivähoitaja Marika Rosti: Perhepäivähoito on lapselle paras vaihtoehto
Kirsikankukkajuhlasta on tarkoitus tehdä perinne
Opiskelija Nea Pellinen Juliste ei ole todellakaan heti valmis
FC Lahti uusien haasteiden edessä
Vanhempi konstaapeli Teppo Rainio: Poliisi haluaa läsnäolollaan vaikuttaa, että mopomiitit ovat rauhallisia
Liikunnanopettaja Pertti Vartiainen: Kisapuisto on ainutlaatuinen liikuntakeidas keskellä kaupunkia
Lähikuvassa: ”Demokratian terrieri” valtuutettu Pertti Arvaja
Jorma Ratian valtuustokysymyksen taustat
Kansanedustaja Mira Nieminen: Olen haaveillut kansanedustajan työstä pitkään
Matti Kataja ei lämpene Lahti Energian myynnille
Tutkintomestarit haluavat olla varmistamassa ammattiopetuksen laatua
Pääministeri Sanna Marin Lahdessa: Nyt teillä on mahdollisuus antaa tilinpäätös hallitukselle
Salpausselän kisat 100 vuotta: Yli tuhat vapaaehtoista mahdollistavat Salpausselän kisat
Pelicansin urheilutoimenjohtaja Janne Laukkanen: Nälkää on vielä jäljellä!
Nuoret yrittäjät perustivat yrityksen ja laajentavat toimintaansa Lahden alueelle
Eduskuntavaaliehdokas Tuija Saloranta: Ansiotulojen verotusta on vähitellen kevennettävä, jotta kulutusta saadaan kasvuun
Jorma Ratia: Tämä on puhtaasti noitavainoa muistuttava henkilökohtainen ajojahti
Marko Haavisto: Toivottavasti yhteiskeikasta muodostuu meille jokavuotinen perinne
Eduskuntavaaliehdokas Kari Kallio: Hyväksi koetut koulukäytännöt on unohdettu uudistustahdissa
Eduskuntavaaliehdokas Atte Savelainen: Suomessa valtion ydintehtävät tulee kirkastaa jokaiselle
ARKISTO