FC Lahti porskuttaa mukavasti liigavauhdissa, kun heinäkuun matsit ovat nyt takanapäin.
Kuukauden matsihan oli kärkikamppailu PK-35 vastaan kotoisessa Kisapuistossa, jonne oli ilahduttavasti ahtautunut liki 4500 katsojaa. Yleisömäärä, josta moni Veikkausliigajoukkue saa vain haaveilla. Siinä nähtiin, että kun sää, vastustaja ja menestys sarjassa ovat kohdillaan, on mahdollista saada lahtelaisetkin kiinnostumaan divarifutiksesta.
Ensi sunnuntaina nähdään varmastikin sään niin salliessa jonkinlainen yleisöryntäys Kisiskseen, kun yksi nousijaehdokas eli AC Oulu saapuu Kuhnureiden vieraaksi. Lahti ei ole kertaakaan hävinnyt Kisapuistossa tällä sarjatasolla ja nytkin voitto tai vähintäänkin tasapeli olisi otettava, jotta liigajuna puksuttaisi edelleen radallaan.
Synkkiä pilviä on kuitenkin viime päivinä noussut Lahden taivaalle loukkaantumisten muodossa, kun enemmän tai vähemmän potilaina ovat ainakin Leino, Eerola, Miranda, Huuhka, Köse ja Turunen eli ideaaliykköskokoonpanollaan Lahti ei tule Oulu-matsiin pääsemään. Kuhnureilla on kuitenkin vaihtopenkillään juuri ja juuri tarvittava määrä laatupelaajia paikkaamaan poissaolevat ja ainahan voi käydä äärimmäisessä hädässä lainaamassa Kuusysin joukkueesta esim. Jens Tanskasen iskemään maaleja tai Tuomas Kuparisen keskikentälle peliä pyörittämään.
Seuraava kotipeli siis sunnuntaina 7.8. AC Oulua vastaan, joten sinne siis!
Pelicans Pitsiturnaukseen
Jääkiekkoilijatkin ovat palanneet työpaikalleen ja tänään pelataankin jo perinteinen kaudenavaus eli Pitsiturnaushöntsä Raumalla.
Pelsujen lisäksi turnauksessa ovat muka Ilves, TPS, Lukko, Ässät ja HPK. Pelicans on ennakkotietojen perusteella mukana liki parhaalla koostomuksellaan, joten ihan mielenkiintoista on nähdä miten peli lähtee kulkemaan Suikkasen alaisuudessa. Mitään pitkälle vedettäviä johtopäätöksiä joukkueiden voimasuhteista ei Pitsiturnauksen peleistä voi tehdä, sillä joukkueet ovat vasta aloittaneet jääharjoitukset, joten lähinnä turnaus toimii viihteellisenä kauden avauksena lätkäfaneille pitkän kesän jälkeen. Niinpä mielenkiintoisinta antia turnauksessa ovatkin olleet perinteisesti Lukon ja Ässien välienselvittelyt, joissa on monesti käytetty paljon nyrkkejä apuna…
Pelicans on vetänyt kovaa treeniä kaksi kertaa päivässä ja tulee jatkamaan näin kauden alkuun asti, sillä Suikkasen teeseihin kuuluu kovaa jäällä liikkuva joukkue eli ensin pyritään saamaan joukkue siihen kuntoon, että talvella ja vielä keväälläkin luistin kulkee. Olisihan se suotavaa, että Lahdessakin nähtäisiin tällä kaudella play off-kiekkoa, joten Suikkasen ajatusmaailma kuulostaa ihan hyvältä.
Pelsujen kokoonpano on vieläkin sitä ykkössentteriä vailla ja siksi juuri ryhmä ja sen iskukyky onkin hieman kysymysmerkki meikäläiselle. Tero Koskiranta tosin tuli try out-sopimuksella (20.8. asti) sentterinhommiin hätäavuksi, mutta varmuudella hän ei ole se haettu ykkössentteri.
Pelsuilla tuli vain hätä saada rosteri täyteen kun harjoituspelit alkavat.
Maalivahti ja puolustuspuoli ovat kyllä kunnossa, mutta hyökkäys vaatii ainakin sen ykkössentterin, eikä pahitteeksi varmasti olisi, jos lokakuussa saataisiin naarattua ns. artistisopimuksella vielä joku sniper-tyylinen laituri ykkös-kakkosketjuun.
Ensimmäinen kotiharjoituspeli on muuten jo 16.8. SaiPaa vastaan. Onhan se silloin mentävä katsomaan, miltä Pelsut vuosimallia 2011-12 näyttää!
– Pete Salomaa-